INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Rudolf Rathaus      Rudolf Rathaus, wizerunek na podstawie fotografii z 1931 r.

Rudolf Rathaus  

 
 
Biogram został opublikowany w 1987 r. w XXX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rathaus Rudolf (1900–1968), ekonomista, dyplomata, działacz społeczny. Ur. 13 IX w Tarnopolu, był synem Bernarda i Amelii z Zipperow, młodszym bratem Karola (zob.).

W czasie pierwszej wojny światowej R. wyjechał do Wiednia, gdzie ukończył gimnazjum a następnie Akademię Handlu Zagranicznego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wrócił do kraju. Wstąpił 1 X 1923 do służby w Min. Spraw Zagranicznych (MSZ) przydzielony do konsulatu R. P. w Lipsku, gdzie pracował do 1 V 1925. Stamtąd przeniesiony został w charakterze attaché prasowego do poselstwa R. P. w Berlinie, gdzie przebywał do 15 XI 1928. Od 1 XII t. r. do 31 VII 1931 pełnił obowiązki sekretarza przy konsulacie R. P. w Pradze (od marca 1930 jako sekretarz konsulatu), a następnie od 1 VIII 1931 do 31 III 1933 pracował w Konsulacie Generalnym R. P. w Chicago (z tytułem wicekonsula). Po kilkumiesięcznym urzędowaniu w Centrali MSZ w Warszawie objął stanowisko konsula honorowego w stolicy Liberii, Monrowii. Po powrocie do Warszawy 1 XII 1935 początkowo był w MSZ podreferentem bez przydziału, 1 III 1936 przeniesiono go w stan nieczynny, a z dn. 31 VIII t. r. w stan spoczynku. Przeszedł wówczas do Min. Przemysłu i Handlu, gdzie do chwili wybuchu drugiej wojny światowej pełnił obowiązki radcy. Latem 1939 wziął z ramienia władz polskich udział w organizacji pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku.

Po wybuchu drugiej wojny światowej R-owi udało się przedostać do Rumunii, a stamtąd do USA. Tu rozwinął ożywioną działalność polityczną na rzecz sprawy polskiej. Był współzałożycielem i jednym z członków rady nadzorczej «Freedom House» w Nowym Jorku. Jeszcze przed przystąpieniem USA do wojny zapoczątkował stałe, krótkofalowe programy radiowe rozgłośni w Bostonie, przeznaczone dla Polski i zatytułowane «America Speaks to Poland». Z jego pomocy i rady korzystało wiele instytucji polonijnych. Przez wiele lat był R. doradcą finansowym swego przyjaciela, wybitnego przemysłowca polskiego Alfreda Jurzykowskiego, pioniera przemysłu samochodowego w Brazylii. Inicjatywie R-a zawdzięczać należy decyzję Jurzykowskiego powołania do życia w r. 1960 fundacji swego imienia, poświęconej głównie udzielaniu pomocy finansowej polskim instytucjom naukowym, kulturalnym i charytatywnym na obczyźnie, a także nagradzaniu wybitnych twórców polskich zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury i sztuki. Od chwili powstania tej fundacji R. pełnił w niej funkcje wiceprezesa wykonawczego, kontynuował działalność także po śmierci fundatora w myśl jego życzeń i dyrektyw. R. był również członkiem Rady Nadzorczej Fundacji Kościuszkowskiej oraz Instytutu im. J. Piłsudskiego w Nowym Jorku. Współpracował też ściśle z Polskim Instytutem Naukowym w Ameryce. Ogłosił wiele artykułów w wychodzącym w Nowym Jorku polskim dzienniku „Nowy Świat”. R. zmarł po długotrwałej chorobie 11 I 1968 w Nowym Jorku i pochowany został na cmentarzu Ferncliff w Hartsdale koło Nowego Jorku.

R. żonaty był dwukrotnie: z Elzą Romkopf i z Marią z Romerów. Z pierwszego małżeństwa miał córkę Jolantę, która zginęła w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, z drugiego – syna Krzysztofa, muzyka, dyrektora muzycznego amerykańskich rozgłośni radiowych, ostatnio w Tampa na Florydzie.

 

Rocznik Służby Zagranicznej RP, W. 1932 s. 47, 235, 1933 s. 65, 1934 s. 68, 1935 s. 82, 195, 1936 s. 193; Wandycz D., Register of Polish American Scholars, Scientistis, Writers and Artists, New York 1969; – [Drohojowski J.], Jana Drohojowskiego wspomnienia dyplomatyczne, Kr. 1969; Dziennik Urzędowy MSZ RP, W. 1929 s. 107, 1930 s. 69, 142, 1931 s. 200, 1933 s. 72, 1934 s. 28, 1936 s. 71, 235; Schimitzek S., Drogi i bezdroża minionej epoki. Wspomnienia z lat pracy w MSZ (1920–1939), W. 1976; – „Nowy Świat” 1968 nr 12, 13 (fot.), nr 15; – Polski Instytut Naukowy w Ameryce: Archiwum, Kartoteka biograficzna członków; – Informacje od szwagierki R-a, Gerdy i jego bratanka, Bernta.

Leon Tadeusz Błaszczyk

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.